مگس درنا، آنچه باید بدانید

مگس درنا یک حشره‌ی بزرگ با عمر کوتاه است. کرمینه ها و یا لاروهای نابالغ آن ممکن است باعث تخریب چمن شوند، اما به طور کلی به عنوان آفت محسوب نمی‌شوند. چند راه ساده وجود دارد تا از شر آن‌ها خلاص شوید.

مگس درنا چیست؟

مگس‌ درنا‌ یک حشره از خانواده‌ی تیپولیده (Tipulidae) است، که یک مگس بزرگ با پاهای بلند و نازک می باشد و شباهتی به پشه غول پیکر دارد. به آنها “مورچه ماهی” یا “خوردک پشه” نیز گفته می شود. زیرا گفته می‌شود که پشه‌ها را می‌خورند، اگرچه این ادعا غلط است.

مقایسه مگس درنا و پشه

مگس درنا مردابی

مگس درنا مردابی، گونه‌ای با نام علمی “تیپولا اولراسیا”، اصالتا در اروپا و آفریقا پیدا می‌شود؛ اما اکنون در سراسر آمریکای شمالی پراکنده شده است. همچنین این حشرات به عنوان مگس درنا معمولی نیز شناخته می‌شوند.

مگس‌ درنا‌ اروپایی

مگس درنا اروپایی، گونه‌ای با نام علمی “تیپولا پالودوسا”، اصالتا در اروپا و آفریقا پیدا می شود. اگرچه در سراسر آمریکای شمالی نیز شناخته شده است.

مگس درنا زمستانی

این نوع مگس‌ درنا‌، گونه‌ای با نام علمی “تریکوسرا انولاتا”، از خانواده مگس درنا معمولی است؛ اما به خانواده‌ای دیگر تعلق دارد. این نوع مگس درنا کوچک‌تر است و اغلب به آن “پدر بلندپا” نیز می گویند، که گاهی با عنکبوت نیز اشتباه گرفته می شود.

ظاهر مگس‌ های درنا‌ چگونه است؟

مگس درنا، تخم‌گذاری را در مناطق کم ارتفاع و نزدیک آب انجام می‌ دهد، که تخم‌ های آن به صورت لاروی در می آیند. این لاروها به نام “ژاکت چرمی” شناخته می ‌شوند. رنگشان قهوه‌ای یا خاکستری است و شکلی استوانه‌ای دارند. آنها دارای برآمدگی های شبیه به انگشت در یک سر، بدون پا و بدون سر هستند. در نهایت، آنها به عنوان لارو در خاک تبدیل به شفیره می‌شوند و به عنوان مگس‌ درنا‌ بالغ ظاهر می ‌شوند. باقیمانده غلاف آنها در چمن باقی می‌ماند.

مگس درنا دارای بدنی به طول حدود ۳/۴ اینچ، پاهایی به طول حدود ۴ اینچ و یک جفت بال شفاف است. همچنین آنها آنتن‌هایی در پشت بالهای خود به نام هالتر دارند که هر چند کم اما به آنها در پرواز کمک می کند.

ماده‌های مگس های درنا بدن‌های ضخیم‌تری داشته و نیش ‌هایی نوک‌ تیزتر نیز دارند و نرها دارای چنگال‌ هستند. شما می ‌توانید این حشرات را از پشه‌ها با توجه به دهان و بالها متمایز کنید. مگس های درنا دهان‌هایی مانند خرطوم دارند، در حالی که پشه‌ها دارای دهان سوراخ دار و لوله مانند و فلس روی بال های خود هستند.

مگس های درنا چه چیزی می‌خورند؟

لاروهای ژاکت چرمی یا لاروهای مگس درنا در خاک فرو می‌روند و از چمن شما تغذیه می‌کنند. اگرچه برخی از گونه‌ها، لارو پشه‌ها را می‌ خورند. مگس های درنا معمولی و اروپایی در منطقه شمال غربی اقیانوس آرام از جوانه‌ها، ریشه‌ها و برگ‌ها در چمن شما تغذیه می‌کنند.

مگس های درنا بالغ گاهی اوقات از شهد گلها تغذیه می ‌کنند، اما اغلب هیچ چیزی نمی ‌خورند. آنها اکثر وقت خود را هنگامی که به بلوغ می رسند، صرف تولید مثل و تخم‌گذاری می ‌کنند و سپس می میرند.

تغذیه مگس های درنا

مگس‌ های درنا‌ چه کاری انجام می دهند؟

لاروهای مگس‌ درنا‌ جزء اکوسیستم طبیعی هستند. به این معنا که برخی از حیوانات و حشرات از آنها به عنوان غذا استفاده می‌کنند. حیوانات و موجوداتی مانند:

  • راسو
  • پرندگان
  • سوسک های خاکزی
  • قارچ‌ ها

مگس های درنا می‌توانند به چمن، چمن مصنوعی و دیگر مناطق گیاهی آسیب‌های قابل توجهی وارد کنند.

لاروها در حالی که از ریشه‌ها تغذیه می ‌کنند، لکه‌های قهوه‌ای در چمن ایجاد می‌کنند. آنها باعث خشک شدن گیاهان می‌شوند. علف‌های هرز هم ممکن است مناطق خشک شده را تصاحب کنند. هنگامی که خاک شما آلوده به این حشرات شود، حیواناتی مانند راسوی گندناک به چمن شما هجوم می آورد. به جستجو برای یافتن این موجودات می پردازند و همه جای محوطه را سوراخ می کنند.

آیا مگس های درنا خطرناک هستند؟

مگس های درنا برای انسان‌ها خطری ندارند. حشرات بالغ نه نیش می‌زنند و نه باعث خارش می شوند. این مگسها هیچگونه بیماری‌ منتقل نمی‌کنند. با این حال، آنها می‌توانند آزاردهنده باشند. این حشرات جذب نور می‌شوند. ممکن است شب‌ها به خانه شما وارد شوند یا به صفحات پنجره‌هایتان برخورد کنند.

آنها تنها یک جفت بال دارند. بنابراین در پرواز عملکرد بسیار خوبی ندارند. اغلب درحال بال زدن به اطراف هستند و به سایر موانع برخورد می‌کنند. از این رو مگس‌ های درنا‌ بیشتر از خطرناک بودن، آزاردهنده هستند. اگرچه ممکن است به سرعت چمن شما را تخریب کنند، اما به سلامتی شما آسیبی نمی‌ زنند.

مواد شیمیایی که برای درمان چمن خود استفاده می کنید می تواند خطرناک باشد. این مواد شیمیایی سمی هستند اگر بلعیده شوند و به ویژه برای حیوانات خانگی و کودکانی که روی چمن بازی می‌کنند، می‌توانند بسیار خطرناک باشند. این ممکن است مضرترین و خطرناکترین جنبه در مورد مگس‌ های درنا‌ باشد.

روش های خلاصی از مگس درنا

مراقبت صحیح از چمن بهترین راه برای خلاص شدن از شر مگس های درنا می باشد. از حشره‌کش‌ها هم بعد از اینکه تمام راه‎های مقابله با آن را امتحان کردید، می توانید استفاده کنید. برای رها شدن از شر مگس‌ های درنا‌، این مراحل را امتحان کنید.

آزمایش صابون برای لاروها

اولین مرحله برای رها شدن از مگس های درنا، آزمایش خاک خود و تأیید آلودگی آن است. شما می‌توانید مقداری آب گرم و صابون را بردارید و آن را روی لکه‌های خشک شده در چمن خود بریزید. صابون لاروها را تحریک کرده و آنها را وادار می کند تا به سطح بیایند.

شمردن لاروها

روش دیگری که بسیار ساده است، این است که یک قسمت خشک شده از چمن را برش دهید، خاک را جدا کنید و تعداد لاروها را شمرده و ارزیابی کنید. وقتی که ۱۵ لارو یا بیشتر در هر فوت مربع دیده می‌شود، یعنی خاک آلوده است.

چمن زنی

یکی از بهترین راه‌ها برای کنترل مگس های درنا، حفظ چمن خود با ارتفاع ۳ تا ۴ اینچ است. چمن فشرده و متراکم، جوامع حشرات دیگری را تشویق می‌کند که به کنترل آفات کمک می‌کنند.

روش های خلاصی از مگس درنا

زهکشی خاک

لاروهای مگس‌ درنا‌ در چمن‌های مرطوب به خوبی رشد می‌کند. زهکشی کردن خاک می‌تواند به کم کردن بخشی از آب و سخت‌تر کردن شرایط زندگی آنها کمک کند.

بعضی از تخم‌ها در پاییز به لارو تبدیل می‌شوند. در زمستان در خاک به خواب می روند و سپس در بهار دوباره به زندگی باز می‌گردند. کمتر آبیاری کردن چمن‌تان در بهار می‌تواند به کنترل لاروها کمک کند.

استفاده از نماتد

نماتد یک انگل یا کرم است. یک گونه به نام Steinernemafeltiae از لارو مگس درنا تغذیه می کند. افزودن این گونه ها به چمن شما می تواند ۵۰ درصد آلودگی شما را از بین ببرد.

استفاده از حشره کش

اگر هیچ چیز دیگری مؤثر نبود، می توانید از یک حشره کش مانند کلرانترانیلیپرول، کارباریل یا کلوتیانیدین استفاده کنید. برای نتیجه ای بهتر آن را در ماه های پاییز و زمستان استفاده کنید. بهتر است برای اجرای ایمن، دستورالعمل‌های محلی خود را دنبال کنید.

برای پنجره از پرده استفاده کنید

احتمال ورود مگس‌ های درنا‌ بالغ به داخل خانه وجود دارد و ممکن است آزاردهنده باشند. مطمئن شوید که درها و پنجره‌هایتان دارای پرده‌هایی برای محافظت از ورود آنها هستند و هر گونه شکستگی یا سوراخی که ممکن است وارد شوند را برطرف کنید.

مگس‌ های درنا‌ برای انسان‌ها ضرری ندارند

مگس های درنا ممکن است بزرگ و ترسناک به نظر برسند. آنها می‌ توانند چمن شما را تخریب کنند، اما از نظر پزشکی به انسان‌ها ضرری نمی رسانند. با مراقبت خوب از چمن، می‌توانید از شر این حشرات خلاص شوید. حشره کش ها را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید. در حین استفاده از آنها از پوست و چشم خود محافظت کنید.

 

نظر خود را بنویسید

عمر مگس ها چقدر است؟
طول عمر مگس ها چقدر است؟

مگس ها چقدر عمر می کنند؟ مگس خانگی یکی از رایج ترین حشرات در سراسر جهان است. مزاحمت ناشی از این حشرات به قدری است که بسیاری از ما را با این سوال مواجه می کند. طول عمر مگس ها چقدر است؟ آن ها چقدر زنده می مانند و برای خلاص شدن از شر آنها […]

خلاصی از شر مگس ها
خلاصی از شر مگس ها با روش های ساده

چگونه از شر مگس ها خلاص شویم؟ مزاحمت ناشی از مگس ها برای همه ما امری آشنا است. برخلاف تصور ما، مگس ها نه فقط در طول فصل تابستان، بلکه در تمام طول سال فعالیت دارند! با این شرایط برای خلاصی از شر مگس ها و در امان ماندن از بیماری های ناشی از آن […]

حقایق جالب درباره مگس ها
حقایق جالب درباره مگس ها

مگس ها حشراتی هستند که به دسته دوبالان تعلق دارند. حدود ۱۲۵ هزار گونه شناخته شده از مگس ها وجود دارند، که به گفته محققان، تعداد آن ها بسیار بیشتر از این تعداد است. این حشرات می توانند به…

سفارش سم از طریق:
Background Image
×